20 lik dişleri pek çok kişide gömülü pozisyonda büyümektedir. Yirmilik dişlerinden sonra ise oldukça sık gömülü kalan diş köpek dişleridir. Bazı kişilerde gömülü olarak büyümüş dişler bir sorun ve ağrı teşkil etmezken bazı kişilerde ağrılı bir süreç olarak devam eder.

Gömülü 20’lik diş nasıl anlaşılır?

Genelde ağrılı bir süreç başlar. ağrı sonrasında en yakın hekime gidilir ve röntgen çekilmesi gerekmektedir. Çekilen diş röntgen filmi sonucunda diş kökleri ile birlikte kemik yapıları ve dişin duruş açısı hakkında en net bilgi ve görüntülere ulaşılır.  Dışarıdan görülemeyen ve 20 lik dişler röntgen sonucunda nasıl bir işlem yapılcağına karar verilir.

Bu tedavi şekli 2 şekilde olmaktadır.

  1. Normal diş çekimi şeklinde,
  2. Cerrahi operasyon ile çekilmesidir.

Aynı anda kaç diş çekilir?

Çekim işlemi hastanın tercihine bırakılır. Ama en uygunu 4 dişin de birden alınmasıdır. Çünkü o stres ve endişeyi bir defa yalayıp kurtulmak en az acılı olanıdır. Normal diş çekim işleminde lokal anestezi ile diş çekimi yapılmaktadır. Cerrahi operasyonlarda ise yarı baydın halde işlem yapılır. Çünkü cerrahi durumlar biraz daha detaylı işlemlerdir.

Eğer diş ağrılarınız başlamış ise bu hususta muayene ve çekme işlemlerini geciktirmeden yapmak diğer dişlerinizin sağlığı için çok önemlidir. Bunun sebebi ise yan büyüyen dişler diğer dişlerin köklerine ve yapılarına baskı yapar zarar verir. Bu diğer dişlere doğru devam eder. Arkadan bir baskı olacağından tüm dişlerin şekli ve yönleri bozulabilir.