Bebeklik dönemi zordur çünkü beden sürekli gelişim halindedir. Bu zorluklardan bir tanesi de diş çıkartma dönemleridir. Tabi bu durumu doktorların tavsiye ettiği ilaçları kullanarak ta atlatabilirsiniz. Fakat bebekler sürekli bir diş ağrısı çektiğinden bu ilaçları kullanmak kısıtlıdır. Bu nedenle ilaçsız diş ağrısı için neler yapabiliriz?

Bebeklerde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Kesinlikle bu durumlarda ilaç kullanımı yapacaksanız mutlaka doktor tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız. Bebeklerdeki diş ağrıları için ilaç olarak içerisinde paracetomol içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.

Aynı zamanda bebeklerin damaklarının uyuşmasına yarayan kremler de mevcuttur. Fakat diş çıkarma dönemlerindeki ağrıların sürekli olacağından doğal yöntemlere daha fazla önem verilmelidir.

Bebeklerde Diş Ağrısını Geçirmek İçin Doğal Yöntemler nelerdir?

Doğal yöntemler olsa dahi mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Doğal yöntemler ise şu şekilde olmaktadır;

-Soğuk uygulaması: İçerisinde su olan diş kaşıyıcıları tercih edilmelidir. Çünkü su soğutan madde olduğundan damakları soğutmada yardımcı olmaktadır soğuk acıyı azaltır.

-Papatya Yağı: Damaklarına masaj şeklinde hafifçe sürdüğünüzde yumuşatıcı özelliği ağrılarını hafifletecektir.

-Badem özü Yağı: Su ile birlikte badem özü yağını karıştırıp damaklara masaj şeklinde sürülmelidir.

-Bebek Bisküvileri: Bebek bisküvileri hem kaşımak için hemde damakları yumuşatarak rahatlamaya yardımcı olabilmektedirler.

Pek çok yöntem gibi örneğin buz dolabında soğuttuğunuz metal çay kaşığını bebeğinizin damaklarında gezdirerek ağrısını hafifletebilirsiniz. Ayrıca buzdolabındaki meyvelerden küçük parçalar şeklinde bebeğinize yedirebilirsiniz. Bu uygulama en çok tercih edilendir. Bebeğiniz vitamin alırken aynı zamanda diş gelişimine de yardımcı olmaktadır.

-Zeytin Yağı: Hakiki soğuk sıkım zeytin yağı ile bebeğinizin damaklarına yapacağınız masajla yedirme şekliyle damakları oldukça yumuşayacaktır bu durum hem dişler hem de çene yapısı için oldukça faydalı olacaktır.