Çocuklarda Diş Ağrısı!

Çocuklarda iş yetişkinlere göre biraz değişiklik göstermektedir. İlk olarak yapılması gereken işlemi aslında pek çok ebeveyn atlıyor. Çocukların ağzında oluşmuş bir ağrı acaba diş ağrısı mı? ilk iş bu durumun tespitiyle başlamaktadır. Diş ağrıları dişle ilgili acil durumları oluşturabilir, fakat tüm ağız ağrılarına diş ağrısı neden olmaz. Genelde çocuklarda oluşan huzursuzluklar sonucunda akıllara gelen ilk durum her zaman dişler olmaktadır. Fakat aşağıdaki durumları atlamamak ve kontrol etmek gerekir.

Çocuklardaki ağzı ağrılarının 8 sebebi vardır bu sebepler ise;

 • Dişlerin damaklardan patlaması,
 • Ağız içinde oluşmuş yaralar,
 • Dişlerde oluşan boşluklar,
 • Diş hassasiyeti,
 • Kulak ağrıları,
 • Sinüs enfeksiyonlar,
 • Yanlış Diş fırçalama yöntemleri,
 • Damak içinde patlamayan gömülü kalmış dişler,

Çocuğunuz sizi anlayabilme ve anlatabilme durumunda ise mutlaka ondan ağrının yerini ve nasıl olduğunu tarif etmesini isteyin ve ağzını açıp bir ışık yardımıyla gözlemleyin akabinde de hemen bir uzman hekimden de mutlaka bir yardım alın.

Yaptığınız kontroller sonrasında dişin ağrılı bir halde olduğunun tespitini yapabildiyseniz evde elinizde mümkün olan doğal imkanlar dahilinde dişin ağrısını hafifletmeye çalışabilirsiniz. Evde doğal yöntemler ile diş ağrısını hafifletebilir veya komple kesebilirsiniz ama bu durum tedavi ihtiyacı olduğunun algısını değiştirmemektedir. Mutlaka bir diş hekimine gitmenizgerekmektedir.

Evde Çocukların Diş Ağrısı Nasıl Geçer? 

Çocuğumun Diş Ağrısı İçin Ne Yapmalıyım diye sorguluyorsanız doğal tedaviye başlamadan yapılması geren ilk iş çocukların aşırı şekerli ve asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak tutmalısınız veya sınırlandırma yoluna gitmelisiniz. Şeker ve asit güçlü bir delicidir ve dişlerin çürümesindeki en büyük etmenlerdendir. 

Aşağıdaki listede evinizde bulunan malzemelerden birini veya bir kaçını uygulayabilirsiniz. Konunun hızlı olması bakımından ilk olarak malzeme listesini ardından da tek tek nasıl ağrıları dindirirsiniz onun açıklamasını yapmak istedik.

 • Karanfil veya Karanfil yağı
 • Sarımsak
 • Tuz
 • Zeytin
 • Pamuk
 • Buz veya Dondurulmuş bir şeyler
 • Nane veya Nane Yağı

Karanfil veya Karanfil Yağı:

Bir pamuğa varsa karanfil yağının bir miktar damlatıp ağrılı olan dişin üzerinde bekletebilirsiniz. Evinizde karanfil varsa onu dişin üzerinde bekletebilirsiniz.

Sarımsak:

Sarımsağı ezip dişin üzerine koyun bir süre bekletip sonra tükürtebilirsiniz.

Tuz

Bir bardağa ılık su ekleyip üzerine bir çorba kaşığı tuz ekleyin karıştırın ve çocuğunuzun ağzında gargara yapmasını sağlayın ama yutturmayın.

Zeytin

Bazı kişilerde zeytin çekirdeği de ağrı alabiliyor bir zeytinin çekirdeğini diş üzerinde koyabilirsiniz. (Dikkat: Zeytin çekirdeğinin yutulabilme tehlikesi olabilir.)

Soğuk kompres

Soğuk sinirlerde uyuşukluk yaptığından ağrıyı hafifletici bir unsurdur. Ağrıyan dişin bölgesine soğuk uygulama yapın.

Nane Yağı

Doğal tedavilerde yüzyıllardan beridir kullanılan bir yöntemdir. Nane yağı rahatlatıcıdır. Bir pamuğa ekleyip dişin üzerinde bekletin.

Çocuğun Diş Ağrısına Hangi İlaç verilir?

Çocuklarda ilaç kullanımı olabilecek durumların en sonunda gelmektedir. İlaç kullanımı ise uzman bir hekimin reçetesi ve anlatımıyla olmalıdır. Yanlış ilaç risktir ve geri dönülemeyecek hasarlar bırakabilir. 

Kullanıcılarda uyguladığımız geri bildirimler ile birlikte en çok aşağıdaki sorulara cevap aradıklarını ve bu durumlar hakkında endişe duyduklarını belirledik. 

Çocuklar ve diş ağrılarındaki Sıkça Sorulan Sorular

Yukarıda verdiğimiz evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi süreci 7 yaşındaki çocuğunuz için geçerlidir.
Tüm yaşlarda Yukarıda verdiğimiz evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi süreci çocuğunuz için geçerlidir. Fakat geçici bir çözüm olduğunu unutmayalım ve en yakın uzman bir hekime başvuralım.
Çürük ağrıları geçici olarak doğal yöntemlerle yukarıdaki uygun bir tarif uygulanarak hafifletilebilir. Çürükler kalıcı bir tedavi görmediği sürece sürekli ağrı yapmaktadır.