Pek çok merak edilen ve aranan sorulardan olan ve özellikle sorgulanan diş ağrısı başka bir dişe vurur mu? yada diş ağrısı hangi dişe vurur gibi merak edilen konuların başında gelen günümüzün sorunlarından olan soruları şu şekilde basitçe açıklamaya çalışalım.

Yansıyan diş ağrısı nedir?

Aslında ağrıyan bir dişin başka bir dişte yada başka yerlerde hissedilmesine yansıyan diş ağrısı denebilir. Bu durum oldukça sık karşılanabilmektedir. Oluşan diş ağrılarına istinaden bu durum uzak dişlerde de görülebilir.

Bu durumu örneklerle açıklayacak olursak;

  • Örneğin oluşum gösteren alt yirmili dişlerin kulak ağrısı olarak’ta hissedilmesi,
  • Gömülü olan 20’li dişlerin ağrısı gözde veya şakaklara kadar hissedilen türde olması,
  • Yönü başka bir dişe olan gömülü dişin baskısıyla önündeki dişi ağrılı duruma getirmesi gibi…

Üstte de sunduğumuz birkaç örnekteki gibi ağrılar başka yerlerde hissedilebilmektedir. Fakat şunu da belirtelim çene yapısını ortadan bölecek olursak diş ağrıları bulundukları kısımda eş zamanlı ağrılar oluşturabilir. Yani örneğin çenenizin sağ tarafında bir diş ağrınız varsa yine sağ tarafta ikinci bir ağrı oluşturabilir yani sağ tarafta bir ağrı sol tarafta ikinci bir ağrı oluşturmaz. Basitçe sağ taraf ağrısında sol taraf etkilenmez ve hissedilmez.

Tabi oluşan ağrılar diş kökenli mi yoksa başka bir sebeplerden mi kaynaklandığını detaylı bir diş hekimi muayenesi sonucunda anlayabilirsiniz.