Dişlerde oluşan ağrılara sebep olan etkenler diş, diş etleri ve kemik kaynaklı olmaktadır. Diş ağrılarının kesin sebeplerini öğrenebilmek için uzman bir diş hekimine muayene olmanız gerekir. Gerekli tetkikler uygulandıktan sonra dişinizin ağrı sebebini öğrenebilirsiniz. Tabi ülkemizde malesef ki gerek ekonomik  yada diğer sebeplerden dolayı pek çok kullanıcı diş ağrısı çözümünü kendisi aramaktadır.

Peki sizlere bilgilendirme amaçlı maddesel olarak diş ağrısı sebeplerini sıralayalım,

  • Genelde diş çürümelerinde ağrı oluşur,
  • Dişlerinizin arasına bir madde sıkıştığında yapacağı baskı diş ağrısına neden olur,
  • Diş eti hastalıkları ağrı sebebidir,
  • Dişinizde kullanıma bağlı oluşan çatlaklar ağrı yapar,
  • Diş minenizde yani dişinizin en üst katmanında oluşan zedelenmeler ağrı yapabilir,

Günümüzde en fazla hijyen ve temizlik kaynaklı diş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Pek çok kişi dişlerini fırçalamaya üşenmektedir ve bu durum zamanla çürüklere yol açmaktadır çürüme bir diş ile başlar ve yandaki dişlere sıçrama yapar. Diş çürümesinin ağrı oluşturmasındaki etmenlerden birisi dişinizin en üst katmanı yani diş minenizin çok fazla zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Diş üzerinde sinir yapısı olmadığından çürüme ancak köklere yani dişinizin içine işlediğinde ağrılı ortaya çıkmaktadır.

Diş çürümesini nasıl engellerim?

Diş çürümesi için ağız hijyeni çok iyi olmalıdır. Dişlerinizi mutlaka en az iki kere fırçalamalısınız. Arada kalan artıkları temizlemek için mutlaka bir diş ipi kullanmalısınız. Günümüzde ağızda oluşan bakteriler için üretilmiş ağzı temizleme losyonları da bulunuyor.