Diş çürüğünüz varsa, muhtemelen onunla birlikte gelen ağrı ve rahatsızlığa aşinasınızdır. Mali kaygılar veya diş kaygısı nedeniyle bir diş hekiminden tedavi görmeyi erteliyor olabilirsiniz. Tedavi olmadan diş çürüğünün devam etmesine izin vermemeniz çok önemlidir. Diş çürüğü ve ağız enfeksiyonları bir takım sağlık sorunlarına neden olabilir.

Her şey Ağızda Başlar

Ne yersen o olduğun doğrudur. Ağzınıza koyduğunuz her şey vücudun diğer bölgelerine doğru yol alır. Aynısı ağızdaki bakteriler, enfeksiyonlar ve diş çürükleri için de geçerlidir. Diş çürüğünüz ve enfeksiyonunuz olduğunda, bu enfeksiyon vücudunuzda dolaşabilir. Bu enfeksiyonların yoğunluğu ve yeri değişebilir ve bazı enfeksiyonlar çok ciddi, hatta ölümcül olabilir.

En Yaygın Enfeksiyonlar

Ağızda şiddetli diş çürüğü ve enfeksiyon olduğunda vücudun enfeksiyon kapabilecek bazı yaygın bölgeleri vardır. En yaygın olanları mesane, İYE ve böbrek enfeksiyonlarıdır. Çünkü ağızdaki enfeksiyon ve çürük her yediğinizde ve içtiğinizde vücuttan süzülür. Boğaz enfeksiyonları da oluşabilir.

Ciddi Enfeksiyonlar

Enfeksiyonların ciddi, hatta ölümcül olabileceği bazı durumlar vardır. Şiddetli diş çürüğü, vücudun enfeksiyonla dolup taştığı bir durum olan sepsise yol açabilir. Ağır vakalarda sepsis ölümcül olabilir. 2000 ile 2008 yılları arasında diş çürüğü olarak başlayan sepsis nedeniyle Dünya genelinde yaklaşık 66.000 kişi hastaneye kaldırıldı. Bu hastalardan 66’sı enfeksiyondan öldü.

Diş Çürüğü Tedavisini Ertelemeyin

Tedavi etmekten korktuğunuz diş çürüğünüz varsa daha fazla geciktirmeyin. Tedaviye başlamak için randevu almak için bugün bize ulaşın. Ağız sağlığınız, genel fiziksel sağlığınızla doğrudan ilişkilidir. Mali kaygılar veya diş kaygısı nedeniyle sağlığınızı riske atmayın. Bugün bize ulaşın.