Diş etleri genel süreçte fırçalama sonralarında ağrıyor yada sizin beslenmenizi etkileyecek kadar ileri düzeyde olabilir. Diş eti ağrılarının pek çok sebebi olabilmektedir. Bu durum diş çürümelerinin daha ilerisine kadar gidebilir.

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Diş etlerinin ağrısı genel olarak iltihaplanmaya bağlı olmaktadır. Diş etlerinin ağzın mukozasının parçası olduğu unutulmamalıdır. Bu mukoza dişlerin yerlerinde sabit tutulmasını sağlamaktadır.

Dişlerin temiz olması durumlarında etrafında bulunan diş etlerinin rengi pembe olur. Fakat dişler gerektiği şekilde bakımsız olursa diş yüzeylerinde plaklar oluşur ve bu durum diş etlerinin dokusuna baskı yaparak ağrımasına neden olur. Dişler fırçalanırken hassas olanlar hafif ağrı yapabilir. Fakat ağrı geçici olmalıdır devam ederse rahatsızlığa dönüşür ayrıca apselere yol açabilmektedir. Bu durum daha ilerlemesi durumda diş kayıpları ortaya çıkar.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihaplanması kısa süreli olursa çok ciddi bir sorun teşkil etmez. Fakat sürekli ağrı çene sorunlarına yol açar buda bir ağız hastalı ismi olan periodontite dönüşebilir bu durumu engellemek için uygun tedavi şarttır. Bu hastalık dişlerinizin gevşemesi ve  kanaması gibi sorunlar oluşturabilir.

  • Ellerinizi iyice yıkadıktan sonra diş etlerinize hafifçe masaj yapabilirsiniz. Bu durum kan akışını değiştirmektedir.
  • 2 çay kaşığı kabartma tozu ve 1 çay kaşığı tuzu bir macun şeklinde yaparak diş etlerinize masaj yaparak sürün ve bir kaç dakika üzerinde bekletin ve suyla durulayın.

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş etleriniz de ağrıları önlemenin en etkili yöntemi sürekli hijyendir. Mutlaka dişlerinizi sürekli fırçalamaya özen göstermelisiniz. Çünkü diş eti iltihabı demek aslında ağzını da bulunan bakterileri varlığının sonuçlarında oluşan iltihaplanma türüdür.

Hijyen için propolis kullanabilirsiniz. Propolis bilinen doğal antibiyotiktir. Ağzınız için propolis sakızı hatta ağız spreyini gün içinde doğrudan diş etlerinize temas edecek şekilde kullanabilirsiniz.