Türk toplumunda genel olarak diş kanal tedavisi cümlesi söylendiğinde bir tedirginlik, korku ve boş bakışlar oluşabiliyor. Aslında oluşan bu kaygılı durumun tamamen gereksiz boş bilgilerden kaynaklandığı anlatılmakla birlikte bu korkulu yaklaşım gerek filmler gerek kaynağı belli olmayan boş anlatımlardır. Şu bilinmelidir ki günümüzün diş tedavilerinde en fazla yapılmaya çalışan bire işlemin yani diş kanal tedavisinin gerçek tablosu bu mudur?
 
Bu yazımızda sizlere kanal tedavisinin efsanelerini sunmaya çalışıyoruz.
 
ilk olarak
 

Neden bir kanal tedavisine ihtiyacınız var?

  • Çatlamış veya hasar görmüş dişlere sahip olduğunuz için,
  • Dişinizde oluşan Derin boşluklar sebebi ile,
  • Dişiniz Apse yaptıysa,
  • Önceki başarısız bir tedaviden kaynaklanan travmalar sonucunda.

Diş pulpası ve kök kanal sistemi çürüdüğünde veya hasar gördüğünde hastaya kanal tedavisi seçeneği sunulur ve kabul eserse işlem yapılır. Bu tedavi dişin ölümünü yani çekilmesini engeller, ağrıyı giderir ve diş yapısını korur. 

Ne yazık ki, kök kanalları hakkında hastaları tedaviden vazgeçmesini sağlamak için tereddütlü veya endişeli yapan birçok efsane vardır . Burada, bu endodontik tedaviyle ilgili tüm korkularınızı çözmenize yardımcı olmak için bu efsaneleri birlikte çürüteceğiz!

1. Kanal tedavisi çok Ağrılıdır!

Günümüzde kullanılan oldukça yenilikçi teknoloji ile kanal tedavisi neredeyse ağrısızdır. Tedavi sırasında ağrıyı önlemek için lokal anestezi kullanarak dişi ve çevresi uyuşturulur. Çoğu hasta kanal tedavisinden birkaç gün sonra tamamen iyileşir. Sadece işlem sırasında ağzınız açık olması yeterlidir pek bir şey anlamayacaksınız.

2. Diş Çektirmek Kanal Tedavisinden Daha kolaydır ve daha İyidir!

Doğal dişi korumak her zaman en iyisidir. Çünkü sizindir orjinaldir, benzersizdir ve bir daha geri gelmeyecektir. Bu sayede dişin doğal görünümünü ve işlevini kaybetmezsiniz. Kanal tedavisi, dolgu veya kuron ile kapatılacak olan doğal diş yapınızın korunmasını sağlar. Kanal tedavisi sonrası ağız hijyenine dikkat eden hastalar, çoğu zaman doğal dişlerini hayatlarının sonuna kadar koruyabilirler! Öte yandan, etkilenen dişi çektirdiyseniz, yerine bir köprü veya implant yaptırmanız gerekir. Aslında takma diş veya implant daha sancılı olabilir.

3. Kanal Tedavisinde pek çok kez dişçiye gidersiniz! 

Günümüzün teknolojik aletleri ve ilaçları sayesinde, kanal tedavisini sadece bir veya iki muayenehane ziyaretinde tamamlandığı bilinmektedir. 

4. Kanal Tedavisi Hastalık Riskinizi Arttırır!

Kök kanallarının hastalanma riskinizi artırdığı doğru değildir. Bu efsane, biz birçok hastalığın nedenini anlamadan çok önce, uzun zamandır ortalıkta dolaşıyordu. Kanal tedavisi yaptırarak, tedaviden öncekinden daha fazla hastalanma riskiniz olmaz.