Geri dönülemez hatalara ve yollara girmeden önce dişlerimize bakmamız oldukça önemli ve kulak arkası yapılamayacak konuların da en başında geliyor.

Diş ve ağız bakımı konusunda da oldukça dikkatli ve hassas olmamız gereken konulardandır. Bu bakım için günümüzde üretilmiş oldukça değişik içerikler barındıran çok fazla diş macunu bulunuyor. Bu durum da insanlar için akıllara pek çok soru işareti ve acaba gibi sorular getiriyor.

İnsanlar diş bakımı için ilk olarak florür içeren diş macunları tercih ediyorlar. Diş macunu tercih ederken de bilmek istedikleri pek çok soru akıllara geliyor bu sorulardan ilk ise;

Diş Macununun Son Kullanma Tarihi Var Mıdır?

Diş macunlarının piyasada satışa çıkabilmesi için belirlenmiş özellikleri içeriyor olması gerekmektedir. Bu içerikler için testler uygulanır ve test sonuçlarına göre ürünler diş kullanımı için satışa sunulur. Yapılan test işlemlerinde diş macunların içerisindeki etmen maddelere göre raf ömrü belirlenir. Çok kesinliği olmamakla birlikte genel diş macunu raf ömürleri ortalaması 18 ay ile 24 ay aralığındadır.

Son kullanma tarihi geçmiş diş macunu kullanılabilir mi?

Tarihi geçen diş macunları çok kısa süre geçmiş ise bir kaç defa kullanımında sorun teşkil etmez fakat uzun süreli kullanımlar ise ağız ve diş sağlığı açısından tehlikeye sokabilir.

Tarihi geçmiş macunlar koruma ve temizleme özelliğini yitirir. Uzun süre kullanımında çeşitli sorunlar ortaya çıkartacaktır. Ortaya çıkabilecek sağlık sorunları için mutlaka diş macunların son kullanma tarihlerini kontrol etmelisiniz.