Diş telleri genel olarak bozuk diş yapısı oluşmuş bireylerde kullanılır. Genel olarak tabirimiz ise aslında diş telleri Peki diş teli neden takılır veya kaç çeşit diş teli vardır? yada sadece bozuk dişlere mi takılır gibi sorularınıza yanıt almaya çalışacaksınız.

Ortodonti nedir?

Diş teli tedavisinin genel ismine ortodonti ismi de verilmektedir. Ortodonti nedir sorusuna ise kısaca tanımlamak gerekirse anabilim dalının genel ismidir ve dişlerin kemik yapısına düzgün olarak biçimlenmesi ve yüzde oluşan düzensizliğin teşhisi ve tedavisiyle ilgilenen Diş hekimliğinin asıl uzmanlık bölümüdür.

Diş teli neden takılır?

Diş telleri bozuk gelişmiş dişlerin mevcut bozuk yapısından kurtulması için uygulanan tedavi biçiminden birisidir. Fakat diş telleri sadece bozuk dişler için uygulanmaz aynı zamanda dişleri çıkmamış yada dişleri ayrık olanlara ve kırık dişler için ve damaklardaki oluşmuş darlık ve de çene yapısı bozuk olan kişilere takılmaktadır.

Diş teli ne kadar süre takılı kalır?

Diş tellerinin hangi sorun için takıldığına göre dişinizde kalma süresi değişiklik göstermektedir. Pek çok kullanıcı diş telini taktırmadan önce ne kadar rahatsız eder diye merak ediyor ve ne kadar süre ağzında kalacağını oldukça detaylı bir şekilde araştırmaya çalışıyor. Bu durum şu şekilde açıklığa kavuşturulabilir. Diş telleri kullanım amacına göre dişinizde 18 ile 24 aylık süre aralığında dişinizde kalması gerekiyor.

Diş telleri rahatsız eder mi?

Kullanım yaşına ve diş telinizin türüne göre değişiklik göstermektedir. Acı duymazsınız fakat ilk zamanlarda alışma süresi boyunca sürekli bir dil değdirmesi durumunu yaşayabilirsiniz. Tabi birde bu durumun sizin gülüşünüzü haliyle bir miktar etkileyebileceğini unutmamak gerekir. Fakat sağlık için gerekli bir işlemdir. Gerekli durumda mutlaka uygulanmalıdır.