Doğuştan veya sonradan eğri olan dişleri düzgün bir şekilde hizalamak için diş tellerinin kullanılması söz konusu olduğunda, bu prosedürün sadece bir tür kozmetik diş hekimliği olduğu konusunda yanlış bir kanı vardır. Dişlerinizi düzelttirmek gülümsemenizi iyileştirmeye ve kendinize olan güveninizi artırmaya yardımcı olurken, aslında önemli sağlık yararları da vardır.

Çarpık, yanlış hizalanmış dişler konuşma ve yemek yeme sorunları oluşturmaktadır ve ayrıca daha fazla diş bakımı gerektirebilecek çene sorunlarına neden olabilir. 

Diş telleri genellikle çocuklar ve gençlerle ilgili gibi görünse de yetişkinler de diş tellerinden yararlanabilir. 

Diş Braketleri Nasıl Çalışır? 

Tedavi zaman çizelgesini belirlemeden önce diş tellerinin nasıl çalıştığını anlamak aslında işleyiş açısından oldukça önemlidir. Diş tellerine genellikle ortodontik braketler denir. Bu ortodontik braketler, bir tür yapıştırıcı ile dişlerinize takılan apareylerdir. 

Her braket, içinden metal bir telin geçmesine izin veren bir yuva içerir. Bu diş teli, tüm dişlerinizi birbirine bağlayan lastik bağlarla her bir brakete bağlanır. Telden gelen gerilim dişlerinize aktarılır ve dişlerinizin uygun yerleşime geçmesini sağlayan da bu gerilimin kendisidir.

Diş teli tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Dişleri düzeltmek için geçen toplam süre farklı faktörlere bağlıdır. Genel zaman çizelgesini etkileyebilecek ilk faktör ise hangi tedavi türünün uygulandığıdır. Aşağıdaki diş sorunlarından hangisi var ise tedavi süresi ona göre değişiklik göstermektedir.

  • Hafif çapraşık dişler veya boşluklar: Hastanın uygun bakım ve uyumu ile küçük diş çapraşıklıkları veya boşlukları genellikle diğer diş sorunlarından daha hızlı çözülür. Ortalama bir zaman çizelgesi tipik olarak altı ila sekiz ayın sonunda işlem tamamlanmış olur. 
  • Küçük boşlukların kapatılması: Bazı hastaların dişlerinde sadece küçük boşluklar olabilir. Bu senaryoda ise diş hekiminiz altı ile dokuz ay arasında bu boşlukları kapatabilmelidir. 
  • Isırık sorunları: Dişler, gülüşünüzü iyileştirmekten çok daha fazlası için kullanılır. Dişlerin asıl görevi yiyecekleri ısırmak ve çiğnemek için kullanılmasıdır. Çarpık dişlere sahip olmak bu süreci zorlaştırabilir. Isırıklarınızı iyileştirmek için diş teli taktırmak isteminiz sonucunda, süreç daha uzun olabilir ve tamamen çözülmesi bir veya iki yıl sürebilir. 

Tedaviye ek olarak, hastanın toplam iyileşme süresini etkileyebilecek üç unsur daha vardır. Bu üç unsur şunlardır;

  • Hastanın Yaşı: Yetişkinlerin işlemleri genellikle daha uzun sürer. Bunun nedeni ise çocukların ve gençlerin çenelerinin henüz gelişme aşamasında olması manipülasyon sürecini kolaylaştırır. 
  • Hastanın tedaviye uyumu: Diş hijyenini koruyan, diş hekimini dinleyen ve düzenli olarak randevu alan hastaların tedavi süreleri genellikle daha kısadır. Mutlaka takip etmeniz gerekir.
  • Hastanın kendi benzersizliği: Her hasta farklıdır ve bazı hastalarda iyileşme süreci daha kısa veya daha uzun olabilir. Sonuç olarak, yapılacak en iyi şey ortodontistiniz ile düzenli iletişim halinde olmaktır. 

Diş Braketlerine Karşı alternatif (Invisalign) Görünmez Diş Teli Tedavisi?

Diş telleri diş teknolojisinin en iyi buluşlarından bir parçası olsa da, bir dezavantajı onları kolayca çıkaramamanızdır. Pek şık görünmemeleriyle birleşince, bazı insanlar Invisalign gibi alternatiflere yönelmeyi tercih etmektedir.

Görünmez diş teli tedavisinin geleneksel diş tellerine göre birçok avantajı olabilmektedir,

  • Neredeyse görünmezdirler,
  • Onları yemek için veya başka nedenlerden dolayı çok rahatlıkla dışarı çıkarabilirsiniz
  • Dişlerinizi fırçalamak çok daha kolaydır,
  • Daha az konsültasyon gerektirir.

Fakat her iki tedavi yönteminde de disiplin ve temizlik şarttır.