Aslında genelde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de dişim üstüne basınca ağrıyor veya dişim dişime değdiğinde ağrıyor yada dişimin üzerine basamıyorum bunun sebebi nedir?

Bu konuda sizlere bir nebze de olsa net bilgiler vermeye çalışalım. Şayet dişinizde herhangi bir dolgu veya kaplama yoksa muhtemelen çok yüksek olasılıkla dişlerinizin kök uçlarında düş çürümesine bağlı bir apse oluşmuştur.

Şayet bir dolgu yada kaplama varsa bu işlem hatasından da kaynaklanıyor olabilir.

Peki bu ağrının çözümü nedir?

Diş kökünüzde bir apse oluştuysa bunun yapılacak olan ilk tedavisi kanal tedavi işlemidir. Diş kökündeki apsenin temizlenmesi gerekir.

Dişinizde bulunan dolgu yada kaplamada üzerine bastığınızda ortaya çıkan bir ağrı varsa çok büyük ihtimalle ya dolgunuz ya da kaplamanız diş boyutunuza göre biraz yüksek kalmış olabilir. Bunun için doktorunuza danışıp bu yüksekliği aldıktan sonra ağrı sıkıntınız 24 saat içinde geçmektedir.

Peki dişim soğukta da sızlıyor?

Bunun büyük bir ihtimalle nedeni dişinizde bir çürük olması yada diş eti çekilmesi sebebiyle dişlerinizin kök yüzeyi açığa çıkmış olabilir. Bu durum aşırı hassaslık oluşturacağından sızlama ve ağrı yapabilmektedir.

Şayet çürük diş var ise çekilmesi gerekir. Eğer diş eti çekilmesi durumu söz konusu ise yani bağlı kök yüzeyi açığa çıktıysa bunun için flor uygulaması yada hassasiyet giderici solüsyonlar ile kök yüzeyinizin kaplanması gerekmektedir.