Kişilerde çoğu zaman oluşan kısa süreli ağrı ve sızlama bir soruna işaret etmektedir. Bu oluşan anlık rahatsız eden durumlar ise büyük sorunlarda artık sürekli ağrıya dönüşmektedir.

Bir Dişin Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişinizde anlık soğuk ve sıcak içecek ve yiyeceklere oluşan aşırı ağrı ve hassasiyet özellikle yeme sırasında oluşan sızlamalar ise iltihap veya iltihap başlangıcına dair en önemli işaretlerden birisidir.

Ağrıyan dişlerinizi aynada incelerseniz bir renk değişimi de görebilirsiniz. Bu renk değişimleri de bir çürük veya iltihap başlangıcı olabilmektedir.

Bunların dışında ise çürükler diş köküne kadar indiyse bir şişlik oluşabilir. Bu durum ise acil diş tedavisi gerektiren durumlardan en önemlisidir.

Bu gibi şişlik oluşan durumlarda diş hekimleri yapacağı önemli işlemlerin yanında kullanılacak antibiyotik tedavisi de uygulanabilmektedir.

Şayet enfeksiyon oluşmuş bir diş çekilmek istenirse gerekli tedavi sonrası şişliğin inmesi beklenir. Diğer hekim uygulaması ise enfeksiyona uğramış diş şayet kanal tedavisi ile kurtarılabiliyorsa diş olabildiğince yerinde tutulmak istenebilir. Bu durum diş hekimi tavsiyesi ile dişin sahibi karar verebilir.

Amacınız bu doğrultuda mümkün olabildiğince kendi dişinizi yerinde koruyabilmektir. Çekilen dişin yerine uygulanacak hangi tedavi veya yapay bir diş olsa da insanın doğası ve yaradılışı sebebi ile size sürekli kendi dişlerinizi aratabilir.