Hamilelik sürecinin sonunda doğum yapmış anneler diş sorunları ile ilgili merak ettiği başlıca sorulara kısa cevaplar ile yardımcı olmaya çalışalım. Tabi bu konuyla alakalı pek çok merak edilen ve araştırılan sorular bulunuyor.

Emzirme döneminde Florürlü diş macunu kullanmak bebeğime zarar verir mi?

Diş macunu kullanımı bebeğinize etki etmez. Bireysel çürükler için kullanılabilecek en iyi diş macunu florürlü macunlardır. Kullanılan macun toksik oluşturmayacağından hiç bir vücudunuza hiç bir yan etki yapmaz.

Emziren bir anne hangi diş tedavisi yaptırabilir?

Çok zorunluluk halinde tüm diş tedavilerini yaptırabilirsiniz. Basit dolgu düşmesi gibi tedaviler ise ilaçsız yapılabilir.

Emziren anneler diş tedavisi yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir.

Emziren anneye uygulanan anestezi süte geçer mi?

Çok çok az bir miktar geçebilir fakat anestezi işleminden sonra sütü sağıp attığı taktirde yeni süt temizlenecektir. Bu durum bebeğinize çok etki etmeyecektir.

Emziren anneler antibiyotik kullanabilir mi?

Gereklilik durumlarda evet kullanabilir. Bu dönemde içerisindeki etkin madde amoksisilin türevi olan antibiyotikler kullanılabilir. Bu en düşük etkiyi oluşturacak maddedir. Bir miktar anne sütüne geçer ama bebeğe bir etkisi olmamaktadır.

Diş tedavisi anne sütünü keser mi?

Diş tedavileri anne sütüne etki etmez ve kesmez.

Emzirme döneminde diş çekimi yapılabilir mi?

Emziren anneler diş çektirebilirler. Tabi uygulamada kullanılacak anestezi süte bir miktar geçmektedir. Bu durumda diş çekiminden bir kaç saat önce bir kaç öğünlük süt sağıp biriktirin ve diş çekiminden sonra bu sütleri bebeğinize verin. Diş çekiminden 3 saat sonra oluşan sütü sağıp çöpe atmalısınız.