Florür gezegenimizin içerisinde her yerde rastlanabilen doğal oluşumlu bir mineral türüdür. Pek çok gıda ve su florür içermektedir. Bu nedenle günlük kullanılan pek çok gıda içerisinde bu mineral bulunmaktadır. Örneğin kişisel temizlik ürünlerinden diş macunlarının içerisinde florür bulunur. Tabi florürsüz diş macunları da bulunur. Bu seçenek tamamen tüketicilerin insiyatifine bırakılmıştır.

Diş çürüklerini azaltmak amacıyla sulara florür eklenebilir. Yapılan araştırmalara göre florürlü su içen insanların içmeyen kişilere göre yaklaşık yüzde 30 daha az diş çürüğüne rastlanmıştır.

Florür Nedir?

Kimya bazlı ele alacak olursak Nötr halde bulunan flor atomunun yanına bir elektron alması ile iyon haline geldiğinde aldığı isim florür olmaktadır. Florür kimya sembolü F harfidir.

 Florür Ne İşe Yaramaktadır?

Dişler bakımından Florürü ele alırsak diş macunlarının içinde bulunmasıyla genç yada yaşlı hangi yaş olursa olsun düzenli kullanıldığında diş minelerini güçlendirir. Florür dişler için zaman ve kullanım sonucuna bağlı yıpranmaları onarmada en büyük yardımcı mineraldir.

 Florürün Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Bu konu yapısı itibariyle sadece diş üzerindeki etkilerini araştırdığından diş için zararlı ve faydalı maddelerini yazıyoruz. Diğer konular tartışılabilir.

Faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Diş çürümesini en az düzeylere indirir,
  • Bozulan ve zarar gören dişleri onarmada yardımcıdır,
  • Kemik yapısını güşlendirir,
  • Ağızda bulunan zararlı bakterilerle savaşabilme yeteneği vardır,

Zararlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Yüksek miktar alınan Florür bedene zarar verir bunun için zürekli diş macunları yutmak zararlıdır,
  • Çok fazla florür beyin fonksiyonlarını etkiler,
  • Vücuda depolanan fazla florür oldukça zor atılmaktadır.