Dişlerini beğenmeyen pek çok kişi diş kaplaması yaptırarak hayat kalitesini yükseltmek istiyor. Diş kaplamaları uzun ömürlüdür ve sağlamdır.

Kaplama diş hekimlerin sıklıkla önerdiği bir uygulamadır. Hem uzun sürelidir hem de oldukça sağlıklıdır. Fakat kaplama sonrasında bir takım diş ağrıları görülebiliyor.

Kaplama diş takıldıktan sonra ağrı olur mu?

Aslında kaplama yapılan dişlerde herhangi bir ağrı oluşmamaktadır. Şayet kaplama olduğu gibi yani dişi çepeçevre saracak şekilde yapıldıysa ısı ve diğer faktörleri ortadan kaldırarak bir sızlama ve hassasiyet oluşmamaktadır.

Fakat bazı diş gruplarında çevresel sebeplerden ötürü hassasiyet meydana gelebilmektedir. Bu tarz hassasiyetler geçici bir durumdur. Bu hassasiyetin geçme süresi 6 hafta ile 1 yıl içerisinde bir süreye sahiptir.

Bazı durumlarda ise hassasiyet sürekli olur ve geçmez. Bu durumda kaplamaların sökülerek dişlerin kanal tedavisi ile sinirlerinin alınması gerekmektedir.

Kaplama diş eti ağrısı?

Kaplama uygulaması yapılan dişlerin kaplama işleminde yapılan ufak hatalar neticesinde diş etlerine baskı yapabilmektedir. Bu durum size ağrı ve sızı olarak dönebilir. Şayet ağrılı bir süreç devam ediyorsa sizin yapabilecek pek bir şeyiniz bulunmuyor.

Kaplama yapan hekime gidip müdahale ettirmeniz gerekmektedir. Bu durum önemlidir ve geciktirilmemelidir. Kaplama yapılan dişler ilk zamanda ağızda büyük gibi bir algı oluşturur ve bu normal bir durumdur.

Peki kaplama diş neden ağrı yapar?

Bu durum bir kaç hafta normal görülür fakat 1 sene sonra dahi devam ediyorsa ya kaplama hatası vardır yada diş kökleri çürümüştür. Bu durumun teşhisini sadece diş doktorunuz öngörür. Gerekli röntgen ve görsel muayene sonrasında yapılması gerekenleri sizinle paylaşacaktır.