Diş çürüğü hastalığı durumu genelde en fazla çocuklarda görülmektedir. Ancak günümüz koşullarında genç ve yaşlılarda da görülebilmektedir. Diş çürükleri için gerekli tedavi uygulanmadığı zamanlarda çürük zamanla köke ulaşmaktadır.

Dişlerdeki çürük hem görünen hemde görünmeyen kısımlarda ilerlemeyi sürdürmektedir. Çürümeleri aslında beslenme düzenimiz ve beslendiğimiz gıdalar ile biz belirlemekteyiz. Dişlerdeki çürümenin başlaması için gerekli asit ortamının oluşup asidin ortaya çıkması gerekmektedir.

Ortamı oluşmuş ve ortaya çıkmış asitler dişin kökünde bulunan ve dişi kaplayan sementumu aşındırmaya başlayarak kök çürükleri oluşur. Kökteki çürükler dişin üst kısmında olan çürüklerden çok daha hızlı ilerlemektedir. Bu yüzden tedaviye hemen başlamak dişi kurtarabilmek için tek çözümdür.

Kök çürüğünün oluşmasının en önemli sebeplerinden birisi ise diş eti çekilmesi durumudur. Diş etleri çekildiğinde diş kökleri belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu durum ağızdaki bakterilerin diş köklerine çok kolay ve hızlı ulaşmasını sağlar.

Kök Çürüğü Kimlerde Oluşur?

Yapılan detaylı araştırmalar 50’li yaşlarda kök çürüğü hastalığının oldukça fazla ortaya çıkmaya başladığını göstermektedir. Bu söz konusu yaşlarda diş etlerinin çekilmesine bağlanmaktadır.

Kök Çürüğü Tedavisi Nasıl Olur?

Aslında kök çürüğünün tedavi süreci diğer mevcut diş çürük tedavilerinden biridir. Çürüğün farkedildiği gibi diş hekimlerinden birisine başvurduğunuzda erken teşhis diş çürümesini durdurmak için yapılacak işlemler daha etkili olacaktır. Muhtemelen çok ileri bir evre değilse florür tedavisi yeterli olacaktır. Çürümeyi yavaşlatmak için mutlaka şekerli gıdalardan uzak durmak gerekebilir.

Kök Çürüğü Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılabilir?

  • Yaşı ileri olanlar, ağız ve diş hijyenine biraz daha önem verirken dişlerini fırçalamakta zorlanırlarsa mutlaka şarjlı diş fırçasını kullanmalıdır.
  • Şekerli ve karbonhidratlı gıda tüketimini sınırlandırmalılar,
  • Florür içeren diş macunlarını tercih etmeliler,
  • Florür içeren gargaraları kullanmaya başlamalıdır.