Sigara içmek, kısaca ve öz bir şekilde aşağıdakilerde dahil olmak üzere pek çok diş sorunlarına yol açar:

Sigara içmenin ağıza ve dişlere verdiği zararlar nelerdir?

 • Ağız kokusu
 • diş renk değişikliği
 • Ağız çatısındaki tükürük bezi açıklıklarının iltihaplanması
 • Dişlerde artan plak ve tartar birikimi
 • Çene içinde artan kemik kaybı
 • Lökoplaki riskinde artış , ağız içinde beyaz lekeler
 • Diş kaybının önde gelen nedeni olan diş eti hastalığına yakalanma riskinde artış
 • Diş çekimi , periodontal tedavi veya ağız cerrahisi sonrası gecikmiş iyileşme süreci
 • Dental implant prosedürlerinin daha düşük başarı oranı
 • Ağız kanseri geliştirme riskinde yüksek derecede artış

Sigara Dişeti Hastalığına Nasıl Yol Açar?

Sigara ve diğer tütün ürünleri, kemik ve yumuşak dokuların dişlerinize yapışmasını etkileyerek diş eti hastalığına yol açabilir . Daha spesifik olarak, sigaranın diş eti dokusu hücrelerinin normal işlevine müdahale ettiği görülmektedir. Bu müdahale, sigara içenleri periodontal hastalık gibi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir ve ayrıca diş etlerine kan akışını bozar bu da yara iyileşmesini etkileyebilir.

Pipo ve Puro Sigarası Diş Sorunlarına Neden Olur mu?

Kısa ve net bir Evet, sigara, pipo ve puro gibi ağız sağlığı sorunlarına yol açar. Amerikan Diş Hekimleri Birliği Dergisi’nde yayınlanan 23 yıllık bir çalışmanın sonuçlarına göre , puro içenlerde, sigara içenlere eşdeğer oranlarda diş kaybı ve alveolar kemik kaybı ( dişleri tutan çene kemiği içindeki kemik kaybı ) görülmektedir. Pipo tiryakileri de sigara tiryakileriyle benzer bir diş kaybı riskine sahiptir. Bu risklerin ötesinde, pipo ve puro tiryakileri, nefes almasalar bile ağız ve faringeal (boğaz) kanserleri ve diğer ağız sonuçları ise ağız kokusu, lekeli dişler ve artan periodontal (diş eti) riskleri için hala risk altındadır. ) hastalıklardır.

Dumansız Tütün Ürünleri Daha Güvenli mi?

Hayır. Purolar ve sigaralar gibi, dumansız tütün ürünleri (örneğin, enfiye ve çiğneme tütünü), ağız kanseri ve boğaz ve yemek borusu kanseri riskini artırdığı gösterilen en az 28 kimyasal içerir . Aslında, çiğneme tütünü sigaradan daha yüksek düzeyde nikotin içerir ve bu da bırakmayı sigaradan daha zor hale getirir ve bir kutu enfiye, 60’tan fazla sigaradan daha fazla nikotin sağlamaktadır.

Dumansız tütün ürünleri diş eti dokunuzu tahriş ederek dişlerinizin çekilmesine veya çekilmesine neden olabilir. Diş eti dokusu geri çekildiğinde diş kökleriniz açığa çıkar ve diş çürümesi riskini artırır. Açıkta kalan kökler ayrıca sıcağa ve soğuğa veya diğer tahriş edici maddelere karşı daha hassastır, bu da yemeyi ve içmeyi rahatsız eder.

Ek olarak, genellikle dumansız tütünün lezzetini arttırmak için eklenen şekerler diş çürümesi riskinizi artırabilir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma , çiğneme tütünü kullanıcılarının, kullanmayanlara göre diş çürümesi geliştirme olasılığının dört kat daha fazla olduğunu gösterdi.

Dumansız tütün ayrıca tipik olarak dişlerinizi aşındırabilecek kum ve kum içerir.

Tütün Alışkanlığından Kurtulun

Tütün ürünlerini ne kadar süredir kullandığınıza bakılmaksızın, şimdi bırakmak sağlığınıza yönelik ciddi riskleri büyük ölçüde azaltabilir. Sigarayı bıraktıktan on bir yıl sonra, eski sigara içenlerin periodontal (diş eti) hastalığına yakalanma olasılığı hiç sigara içmeyen insanlardan önemli ölçüde farklı değildi.

Sigara içtiğiniz miktarı azaltmak bile yardımcı oluyor gibi görünüyor. Bir çalışma, sigara içme alışkanlığını günde yarım paketten daha azına indiren sigara içenlerin, içmeyenlere kıyasla diş eti hastalığına yakalanma riskinin sadece üç kat daha fazla olduğunu ve bu riskin, sigara içenlerde görülen altı kat daha yüksek riskten önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldu. günde bir buçuk paket. Amerikan Diş Hekimleri Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir başka çalışmada, dumansız tütün ürünleri kullanan hastaların %97.5’inde ağız lezyonu lökoplakisinin sigarayı bıraktıktan sonraki 6 hafta içinde tamamen düzeldiği gözlemlenmiştir.

Amerikan Kanser Derneği’nden alınan bazı 2022 güncel istatistikler, sigarayı bırakmak için başka bazı ciddi nedenler sunuyor ve akabinde ise şunları belirtiyorlar:

 • Ağız, dudak, dil ve boğaz kanseri olan kişilerin yaklaşık %90’ı tütün kullanır ve bu kanserlere yakalanma riski, içilen veya çiğnenilen miktar ve alışkanlığın süresi ile artar. 
 • Sigara içenlerin bu kanserleri geliştirme olasılığı, içmeyenlere göre altı kat daha fazladır.
 • Kanserleri belirgin bir şekilde tedavi edildikten sonra sigara içmeye devam eden hastaların yaklaşık %37’sinde ikinci ağız, dudak, dil ve boğaz kanseri gelişirken, sigarayı bırakanlarda bu oran sadece %6’dır .

Tütünü veya Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Tütün kullanmayı bırakmak için diş hekiminiz veya doktorunuz , nikotin sakızı ve yamaları gibi ilaçlarla nikotin isteğinizi yatıştırmanıza yardımcı olabilir . Bu ürünlerden bazıları piyasadan satın alınabilir; diğerleri reçete gerektirir. Diğer ilaçlar ( Zyban gibi ) reçete gerektirir.

Sigarayı bırakma sınıfları ve destek grupları genellikle ilaç tedavisiyle birlikte kullanılır. Bu programlar, topluluğunuzdaki yerel hastaneler aracılığıyla ve bazen işvereniniz veya sağlık sigortası şirketiniz aracılığıyla sunulmaktadır. Doktorunuza veya diş hekiminize aşina olabilecekleri benzer programlar hakkında bilgi isteyin.

Bitkisel ilaçlar, hipnoz ve akupunktur gibi alışkanlıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek diğer tedavilerdir.