Diş kaplama teknolojisinde en fazla porselen kaplamalar kullanılmaktadır. Dişlere uygulanan kaplamalar metal destekli ve metal desteksiz olarak 2 şekilde uygulanmaktadır. Pek çok kişi estetik ve görünüme önem verdiğinden hekimler bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. İşte bu estetik ve görünüm için zirkonyum diş kaplamaları ön plana çıkmaktadır.

Aslında diş yapımında kullanılan zirkonyum beyaz renkli bir maddedir. Saf hali yerine özel fırınlarda seramik yapı halinde işlenmektedir. Zirkonyum diş kaplaması metal desteksiz kaplamalar grubundadır ve bu sebepten ötürü diğer uygulanan metal destekli kaplamalara nazaran daha doğal ve saf bir görünüme sahiptir.

Zirkonyum diş kaplamanın avantajları nelerdir?

  • Işık geçirgenliği diğer metal kaplamalı gruplara göre daha fazladır bundan dolayı ise diş etlerinde renk değişimi yapmaz,
  • Diş etlerinde renk değişimi olmadığından ileride oluşacak diş altındaki siyah renk yansıması oluşturmaz,
  • Orijinal dişlerinize en yakın görünümdedir,
  • Metal destekli kaplamaların oluşturacağı diş eti rahatsızlıklarına oldukça uzaktır,
  • Soğuk ve sıcak hassasiyeti oluşturmaz,

Yukarıdaki bilgilere nazaran en fazla ön dişlere uygulanan kaplama estetik ve doğal bir görünüm halindedir. Sigara ve diğer nedenlerden dolayı oluşan lekelenmeleri oldukça az bir durum olarak sergiler. Ağız kokusuna neden olmaz ayrıca diş eti hastalıkları oluşturmaz.

Zirkonyum diş ne kadar dayanır?

Pek çok kişi şu soruyu da merak ediyor zirkonyum diş kaplamanın ömrü ne kadardır? Aslında bu konu kaplamanın uygulanacak kişilerin diş yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama baz alınacak olursa 5 ile 15 yıl sorunsuz bir kullanım ömrü var diyebiliyoruz.