20’lik dişler oldukça zorlu vede uzunca bir süreç olarak düşünülür fakat ağız bakım ve hijyen olaylarına düzenli bir bakım oluşturabilirsek iyileşme süresi oldukça hızlı olacaktır.

Bu dişler yani 20’lik dişler çenede toplam 4 adet bulunur. 20 li veya 30 lu yaşlarda ağrılı bir şekilde çıkmaktadır. Oldukça hızlı çürürler ve genelde çekilirler. Lokal olarak anestezi uygulanır ve dikkatlice çekilir. İşlem sonrasında ise kişilere göre farklılık göstermekle birlikte ağrı, morarma veya şişlik durumları olabilmektedir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda yoğun olabilen ağrıların 48 saate kadar azalması ve geriye kalan sızlamaların da 10 güne kadar gitmesi beklenmektedir.  Tabi kişilerin durumuna göre de sızılar tamamen geçmesi ise yaklaşık üç hafta gibi bir süreyi bulabilmektedir.

20’lik Diş Çekimi Sonrasında Şişlik Kaç Gün Sürer?

Genelde 20’lik diş çekimlerinde şişlikler görülebilmektedir. Uygulanan operasyona göre ve kişilerin yapılarına göre şişlik durumları değişebilmektedir. Genelde şişliğin azalması ortalama 10 gün olarak belirtilmektedir. Operasyon sonrası ise bir kaç günlük sürede gözle görülen şişlik inmeleri farkedilebilmektedir.

Diş çekme işleminden sonra ilk 18 saat oldukça önemlidir ve ara sıklıkla sürekli soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Bu işleme önem verilirse şişlik ve morluğun gitmesi de hızlanacaktır.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Kanama durumu nedir?

İlk işlem günü kanama her zaman beklenen bir durumdur. Vücudumuz dişin çıkan yerindeki kanaman durması için sürekli kan pompalar ve burada pıhtı oluşturmaya çalışmaktadır. Oluşan pıhtı çıkan dişin boşluğunu doldurur ve kanama yavaşlar. Sürekli tampon yapılarak kanamanın durması gözlemlenir.  Genelde kanama diş çekildikten 2’inci günde azalmaktadır.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Süreç nasıl işlemektedir?

  • Çıkan dişin oyuk kısmı genelde 10 günlük sürede kendini toparlar,
  • Kemik işlemi yapıldı ise kendini toplaması yaklaşık 6 ay gibi bir süreyi bulabilmektedir,
  • Çekim sonunda yemek yemek zorlaşabilmektedir,
  • 48 saate kadar ağrı kesici almaya gerek duyulmaz.