Genelde Geceleri zonklama şeklinde başlayan diş ağrısı gerçekten çoğu kişiyi çaresiz bırakmakta. Oldukça şiddetli olarak devam eden diş ağrılarının gece ortaya çıkmasının belirgin en net sebebi şudur ki gece saatlerinde insan hormonlarında değişiklik meydana gelmektedir.

Geceleri aşlamış diş ağrılarının aslında ileri derecede bir iltihaplanma söz konusu olarak görülmektedir. Bu durum iltihaplı dişin sinirlerinin aslında ölmeye başladığı anlamına gelmektedir.

Bu durum iltihabın diş kökün dışına doğru yayılmayı istemesi sebebi ile etrafındaki dokulara baskı yapar ve bu durum size ağrı olarak geri döner.

Peki geceleri neden diş ağrıları artıyor?

İnsan hormonları gece saatlerinde farklılaşmaktadır. Bu hormonal farklılıklardan dolayı damarlarınızı genişletir. Kök uçlarında bulunan iltihap ise dişteki dolaşım bozukluklarını etkiler ve basınç farklılıkları oluşturmaya başlar ve basınçta dişimizin içinde bulunan sinirler üzerinde ağrıya neden olur.

En hızlısından gece başlayan diş ağrısına müdahale nasıl yapılmalı?

Ağrıyı dindirmez ama hafifletir. En önemlisi dişleriniz temiz olmalıdır yani aralarında bulunan gıda kalıntılarını bir diş fırçası yardımıyla veya diş ipi kullanarak temizlemelisiniz.

Yarım çay kaşığı tuzu yarım ılık su bardağına ilave edilerek oluşan tuzlu suyu ile ağzımızı iyice çalkalayıp gargara yapacağız.

DİKKAT! “ Sıcak iltihabı arttıracağı için kesinlikle sıcak uygulanmamalı.”

Yanlış uygulamalar ile İKİNCİ AĞRIYA NEDEN OLMAYIN

Sızlayan dişinizin üzerine kolonya gibi ürünlerin uygulanması sizin zaten kötü olan diş etinizi ve dokularınızı daha fazla tahrip eder. Bu durumda dişinizin çevresinde ikinci bir ağrı ve sızlamaya yol açacaktır.

İşinizde başlayan gece ağrısıyla birlikte bir şişlik oluşmuşsa tuzlu suya ilave olarak ağrıyan ve şişen bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.

Sabah ilk işiniz size an yakın bir diş hastanesi veya en yakın bir diş kliniğine yada özel bir diş doktoruna gitmelisiniz.