En kısa tanım kullanacak olursak dişlerin çürümesi durumu en fazla bir dişin sert dokusu olan mine dediğimiz ve hemen altındaki dentin ayrıca çoğu zaman ise kök yüzeylerini kaplayan sert dokunun yıkılmasıdır.

Dişlerimizin uzun süre etrafındaki karbonhidrat kaynaklı yiyecekler örneğin şeker ve nişasta gibi ayrıca asitli içecekler ve çikolata veya özellikle yapışkanlı jel gibi gıdaların dişin yüzeyinde uzun süre kalması ve ağzımızdaki bakterilerin bu gıdalar ile beslenmesi sonucu ortaya bir asit tepkimesi çıkmaktadır ve bu durum sonucunda dişlerimizin çürüme işlemi başlamaktadır.

Kimlerde Daha Çok Çürük Olur?

Aslında günümüzün beslenme veya abur cubur gıdaların bir hayli fazla olması sebebi ile herkes diş çürüme tehlikesinde yer almaktadır.

Fakat kişiler beslenirken çok fazla karbonhidratlı veya şekerli yiyecekleri tüketenler ayrıca içme sularında florür oranı çok düşük olanlar daha fazla çürük tehlikesi kategorisi içinde yer almaktadır.

Ağzımızdaki bakterilerin oluşturduğu asit için en doğal savunma mekanizması tükürük’tür. Bu nedenle bir takım farklı hastalıklar için kullanılan faklı ilaçlar kişilerde tükürük akışını ve miktarını azaltabilmektedir ve diş çürüme hızını arttırmaktadır.

Diş Çürüğünü nasıl Yavaşlatırız yada Önleyebiliriz?

Basit ama etkili ve aslında sabit olan 3 maddeyi uyguladığınızda çürüme işlemini oldukça uzun zaman dilimlerine yayabilirsiniz.

  1. Akşam yatmadan önce mutlaka dişler fırçalanmalıdır çünkü uyku anında en fazla bakteri ve asit üretimi olunan süreçtir.
  2. Sabah kalktığınızda mutlaka tekrar fırçalanması gerekir akşamdan oluşan tortu ve asit temizliği açısından önemlidir.
  3. Diş fırçası dişlerinizin arasını temizleyemez bu nedenle mutlaka bir diş ipi ile temizlik yapmalısınız.